Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Şikayet Başvurusu Hakkında Ön Bilgilendirme

Bu bilgilendirme, Enerji Tüketicileri’nin şikâyetleri için Hakem Heyetine başvurmadan önce yapması gereken işlemler ve başvuru koşulları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır

Hakem Heyetine başvurmadan önce lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatle inceleyiniz!

1.Öncelikle şikâyetiniz ile ilgili olarak enerjinizi sağladığınız tedarikçinize başvurmalısınız.

2. Şikâyetinizi ilettiğiniz tedarikçinizden başvurunuza ilişkin kayıt numarası ve tarihini mutlaka alın.
Tedarikçinizin yanıt verme süresi 15 gündür. Buna tatil günleri de dâhildir.

3. Tedarikçinizden süresi içinde cevap alamazsanız ya da verilen cevap sizi tatmin etmediyse www.epdk.org.tr adresindeki “Bilgi Edinme” sekmesinde şikâyet bölümü vardır. Şikâyetinizi elektronik olarak iletebileceğiniz gibi posta ve şahsen de yapabilirsiniz.

4.Şikâyetinizi EPDK’ya ilettikten sonra 60 gün içerisinde cevap verilmez ya da cevaptan yine memnun olmazsanız aşağıdaki belgelerle kaymakamlıklar içinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilirsiniz.

Şikâyet Süreci

“Önce şikâyet ettiğiniz kuruma başvurun”

Enerji ile ilgili sorunlara çözüm üreten Enerji Tüketicileri Derneği olarak, aldığı hizmetten şikâyeti olanlarla, bu hizmeti sağlayanlar arasında bir köprü vazifesi görerek, hizmet sunumlarında kaliteyi arttırmayı hedeflemekteyiz.

Bu aşamada enerji sektöründe yaşadığınız mağduriyeti bizlerle ve kamuoyu ile paylaşabilirsiniz. Ancak burada özellikle belirtmek istediğimiz bazı hususlar vardır. Talebinizi ya da şikâyetinizi öncelikle ilgili kurum ya da kuruluşa iletmeniz mevzuat gereğidir. Şikâyetinizi ilettikten sonra başvurunuzun 15 gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Belki de bizim devreye girmemize gerek kalmadan şikâyetiniz çözülebilir.

Şikâyetinizin işleme konulabilmesi için enerji sektörü ile alakalı ve muhatabına yapılmış başvuru olmalıdır. Bu sebeple şikâyetinizi oluştururken elinizde bulunan evrak ya da başvuru numarası gibi bilgileri hazır etmelisiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra 15 günlük sürenin de tamamlanması gerekir. Bu kriterlere uymayan şikayetler bu aşamada filtrelenir.

Şikâyet Oluşturma
Şikâyet Yazımı Kuralları
Şikâyetin Yayınlanması ve Muhataba İletilmesi
Şikâyet Oluşturma

“Şikâyetlerinizi Belgelendirmeniz Çok Önemli”

Sitemizde şikâyet kaydı oluşturabilmek için bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Bu zorunluluk kötü niyetli, saldırgan ve yanıltıcı bilgi ile lisans sahibi şirketler ve kurumları zor duruma düşürmemek adına koyulmuştur. Bizler için en önemli husus doğru bilgi ve belgelerin olmasıdır. Bu sebeple şikâyetinizin ispat edilebilir olması çok önemlidir. Yanıltıcı bilgi ve belgeler ile şikâyet oluşturanlar hakkında yasal işlem yapma hakkı saklıdır.

Bazı konularda belge sunmak mümkün olamamaktadır. Bu durumlarda da şikâyetinizi iletebilirsiniz. Ancak belgelendiremediğiniz her bir şikâyet iddia durumunda olacaktır. Enerji kullanıcılarının bu aşamada bilinçli olması gerekmektedir. Haklarınızı daha iyi savunmak adına bizlere yardımcı olmanızı rica ederiz.

Şikâyet Yazımı Kuralları

“Şikâyetiniz centilmenliğe ve hukuk kurallarına uygun olmalıdır”

Sitemizde yayınlamak istediğiniz sorununuzu aktarırken sizden beklediğimiz asgari bir centilmenlik seviyemiz bulunmaktadır. İnsanlar sorunları olduğunda, normal hallerinde yapmadıkları hareketleri yapabilirken söylemek istemediklerini de söyleyebilirler. Bu sebeple sonradan pişman olabileceğiniz sözleri bir süzgeçten geçiriyoruz. Hukuk kuralları çerçevesinde sakıncalı olabilecek kelimeler, siyasi içerikli söylemler veya dayanağı olmayan çirkin iddialar görevli arkadaşlarımız tarafından incelenerek kriterlere uymayan başvurular işleme konulmaz. En son olası yazım hataları gözden geçirilerek yayıma başlanır.

Şikâyetin Yayınlanması ve Muhataba İletilmesi

“Biz Herkese Yardımcı Olmayız Ancak Herkes Birine Yardımcı Olabilir ”

Bu süreçleri tamamlayan şikâyetler son aşamaya gelerek çözüme ulaştırılabilmesi için muhatap kurum ya da kuruluşa iletilir. Bu aşamada şikâyet sitede yayınlanır. Şikâyetinizin kesinlikle olumlu sonuçlanacağına dair herhangi bir iddiamız yok. İlgili mevzuat gereğince konu değerlendirilip hüküm ifadeler varsa uygulanacağı gibi her koşulda hizmet verdiği enerji kullanıcısını memnun etmek isteyen kurum ya da kuruluşlar da olabilir.

Şikâyetinize olan çözüm odaklı yaklaşım, cevap verme süresi gibi bazı kriterler de bizim tarafımızdan değerlendirilerek tedarikçilere puan verilecektir. Bu puanlar hizmeti almaya istekli kişilerce değerlendirilecek ve benzer mağduriyetlerin yaşanması önlenebilecektir. Böylelikle sorununuza çözüm bulabileceğiniz gibi başkalarına da yardımcı olabilirsiniz.

Yardıma Hazırız

Tüketiciler, mal ve hizmetleri satın almada rasyonel davranmaya çalışmakta, mal ve hizmetlerle kendi ihtiyaçlarını en yararlı şekilde karşılamayı istemektedirler. Ancak bu, her zaman böyle olmamakta, tüketiciler piyasada zayıf kalmakta ve korunmaları gerektirmektedir. Enerji sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar sorunların çözüm etkinliklerini gözden geçirmeleri ve daha etkin çözüm yollarını bulmaları gerekmektedir.

Tüketicilerden gelen her türlü mesaj dikkate alınmalıdır; çünkü kurumlar için müşteri memnuniyetinin sağlanması esastır. Bir talep, müşteriyle ilk temas edildiği aşamada çözümlenebilir ki bu, müşteri memnuniyetinin sağlanması konusundaki en iyi senaryodur. Fakat çoğu zaman farklı birimlerin dahil olacağı bir değerlendirme sürecine ihtiyaç duyulur.

Bu aşamada sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ayrı bir site yaptık. Enerji konusundaki şikayetleri www.tuketicininenerjisi.com adresinden iletmenizi rica ederiz. Aynı sitede bilgilendirici yazılarımız da bulunmaktadır. Bu yazıları okumanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde tüketici bilincini artırarak, enerki hizmeti sunanların daha kaliteli hizmet vermesini sağlamayı hedeflemekteyiz.

Menü